Jak optymalizować produkcję?

21 lutego 2018przez Sebastian0
jak-optymalizowac-produkcje.png

Produkcja to jeden z ważniejszych działów w firmie, który dba o to, aby zamówione przez klientów towary zawsze były na czas, aby ilość produkowanych produktów nie przekraczała popytu na nie oraz aby koszty produkcji nie przekraczały wartości produkowanych przedmiotów. Optymalizacja produkcji jest jednak niezwykle złożonym procesem, którym zajmuje się dyrektor ds. produkcji. Aby jego praca przynosiła zamierzony efekt, niezbędne jest to, aby umiał on analizować oraz połączyć wiele obszarów zarządzania. Co zatem musi on wziąć pod uwagę, planując proces produkcyjny?

Dyrektor ds. produkcji w swojej pracy wykorzystuje różnorodne narzędzia analityczne, takie jak wskaźniki pracochłonności, czy też materiałochłonności. Musi więc przede wszystkim analizować odpowiednie dane. W związku z tym, że jest ich bardzo dużo, ważne, aby dyrektor wyposażony był w odpowiednie narzędzia, które wspomogą go w analizie owych danych. Są nimi komputerowe systemy służące do planowania zasobów, takich jak materiały, czy stany magazynowe. Systemy takie to chociażby ERP, MRP, WMS.

Wykorzystując takie systemy, dyrektor produkcji powinien opracować system procesu produkcyjnego w firmie. Do jakiego celu powinno to zmierzać? Najogólniej można powiedzieć, że do perfekcji. Dyrektor powinien bowiem dbać o to, aby proces został szczegółowo zaplanowany, a żadna operacja w nim nie była przypadkowa, nie przedłużała się nadmiernie, ani nie zużywała niepotrzebnych materiałów.Zostaw komentarz

Twój adres nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone *